-

manama1

Manewry kaliskie - car moskiewski i król pruski jako wodzowie wypraw krzyżowych

Manwery kaliskie, obliczone na wzocnienie Śietego Przymierza, a  konkretnej sytuacji na zastraszenie społeczeństwa polskiego, musiały - aby osiągnąc swój cel- mieć odpowiednią oprawę ideologiczną.  Stąd w gazetach petersnurskich wczesnej jesieni 1835 roku pojawiłay się (rzekomo) listy pruskich oficeów, obrazujące całą skalę i wielkośc zagadnienia.   Warto zauwazyć, iz  w tych rzekomch listach pruskich, starym moskiewskim zwyczajem propagandowym, pomija się formalnie zupełnie kwestię polską, jakby nie istniała.

Tu przykła takiego listu z września 1835 roku, gdzie  autor  powoływał się na „/…/ to silne wrażenie, które mimowolnie przejmuje duszę na wspomnienie, że tu [tj.w Kaliszu], przed 22 laty, zawarty został sojusz przyjaźni Rosji z Prusami, którego celem i skutkiem było wyzwolenie Europy, że dziś, jak i wtedy, wojska dwóch narodów, władcy dwóch Państw, przepełnieni byli uczuciami wzajemnego szacunku i wzajemnej ufności.

Tu, gdzie wtenczas, przy błogosławieństwie Niebios, gotowały się przeznaczenia przyszłości, gdzie się poczęła święta walka o niepodległość Germanii, dziś, osiwiały w sławie król pruski , zjawia się w pośrodku synów i cór swoich; wybrane hufce jego znowu spotykają się z towarzyszami swymi Rosjanami, i jak wtenczas Aleksander, tak dziś Mikołaj  przemożny cesarz ruski, małżonek jego dostojnej, szczęśliwej córy, w kwiecie męskiej potęgi swojej, podaje mu rękę na znak wiernej, niezachwianej przyjaźni!

Dwaj austriaccy arcyksiążęta [Franciszek i Jan] , brat i stryj cesarza, książęta i księżniczki północnych i południowych Germanii krańców, wodzowie prawie wszystkich europejskich mocarstw, przedstawcy Wschodu i Zachodu, synowie Alpów i Kaukazu, zebrali się tu na świetne turnieje.

Majestatyczna cesarzowa, [Aleksandra Fiodorówna - Charlotta   Hohenzollern] ukazująca się to na czele posiwiałych w boju wojowników, to z jaśniejącymi radością oczami, obok czcigodnego ojca, uwielbianego małżonka, lub ich braci, dwóch sióstr, wielkością i wdziękami bogata, otoczona gronem pięknych, kwitnących dzieci, — jak wzniosły, jak nieporównany obraz.

Któż na ten widok nie wspomni o tych czasach, które w fantastycznych tradycjach stawią się wyobraźni naszej przyodziane w szatę poezji!  Wojsko w całym blasku oręża, książęta, płeć piękna, rycerze ze wszystkich krajów, a wśród nich dwaj monarchowie, ściśle spojeni węzłem przyjaźni i krwi - jeden mądry, podobny Godfreyowi de Bouillon, drugi śmiały i mężny, jak Ryszard Lwie Serce; obaj godni swej sławy, ale wznioślejsi i od tych bohaterów, bardziej potężni i szczęśliwi”.

Autor listu nie pryzecyzje jednak czy wodzowie tych domiemanych wypraw krzyżowych Jerozolimę widzieli w  napoleońskim Paryżu, czy w pobliskiej Warszawie. O tym miały mówć już fakty.

Poniżej: car Mikołaj I, król pruski Fryderyk Wilhelm III i carowa Akeksandra Fiodorówna na menewrach w kaliszu

 



tagi: wyprawy krzyżowe  mikołaj i   fryderyk wilhelm iii  moskiewsko-pruska propaganda 

manama1
25 lipca 2020 16:08
17     1278    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

pink-panther @manama1
26 lipca 2020 12:15

Określenie "bardzo ciekawa notka" byłoby banałem. To jest prawdziwa bomba: ten list prezentuje stan świadomości elit dwóch bandyckich państw, które rozszarpały sąsiednie chrześcijańskie państwo i aby usprawiedliwić swój wyczyn używają takich zwrotów jak:

"sojusz przyjaźni Rosji z Prusami, którego celem i skutkiem było wyzwolenie Europy",

"gdzie wtenczas, przy błogosławieństwie Niebios,(...)gdzie się poczęła święta walka o niepodległość Germanii,",

"dwaj monarchowie, ściśle spojeni węzłem przyjaźni i krwi - jeden mądry, podobny Godfreyowi de Bouillon, drugi śmiały i mężny, jak Ryszard Lwie Serce;" - jeden to Mikołaj I Romanow żandarm Europy i zdetronizowany w styczniu 1831 r. król Polski a drugi to Fryderyk Wilhelm III Pruski, który skasował w całym państwie klasztory, zaczynając od Śląska i franciszkanów na górze św.Anny ale tego było mało to w 1811 r. rozkazał zniszczyć polskie insygnia koronacyjne królów polskich i przetopić je na monety.

To powoływanie się na "błogosławieństwo niebios" wobec rodzaju działalności obu panów, zakrawało na bluźnierstwo. Za 100 lat w 1935 r. nie było śladu po obu dynastiach a III Rzesza Niemiecka i ZSRR "dopracowywały" plany "zdobycia całego świara" aby za 6 lat skoczyć sobie do gardeł w spazmach niebywałej nienawiści i wyrżnąć sobie nawzajem (i Polsce przede wszystkim) miliony niewinnych ludzi i obrabować się wzajemnie na nieprawdopodobną skalę.

Co się zaczęło od kłamstwa, obłudy i rabunku oraz zniszczenia katolickiego państwa w oparach propagandowych samozachwytu moralnego, zakończyło się w piekle I i II wojny światowej a teraz odzywa się czasem czkawką w postaci np Nord Stream II na dnie Bałtyku.

PS.Temat bardzo ciekawy i tych listów przydałoby się trochę więcej, bo to ważne świadectwo stanu świadomości elit obu tych państw na poziomie monarchii niemal skuzynowanych.
 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @manama1
26 lipca 2020 12:29

Że też działania podejmowane w złej wierze, zawsze muszą domagać się błogosławieństwa niebios....Tak sobie myślę, że gdyby nie zakaz chodzenia z wykrywaczem, to można by było niezłe fanty po nich znaleźć pod tym Kaliszem

zaloguj się by móc komentować

manama1 @pink-panther 26 lipca 2020 12:15
26 lipca 2020 13:04

Dziekuję za  z pewnością niezasłużone miłe słowa. Z moich obserwacji wynika, iż ów "pruski oficer" pisał w stylu absolutnie zbieżnym ze sposobem "propagandowej artykulacji spraw" jakim się posługiwało  bezpośrednie otoczenie Mikołaja I. A pisze tak dlatego, że  -np.-  panegiryki ogłaszane po jego samierci  brzmią bardzo podobnie. Jest zresztą dość prawdopodobne że główne linie takiego własnie brzmienia owego dyskursu dyktowal sam car (przykład ideowy,że sie tak wyrażę - tekst brulionu testamentu z roku 1844 bodajże, napisanego jak wiadomo na kilkanaście lat przed smiercią, gdzie zresztą - uwaga - uznaje on skutki swego panowania za nie tyle nieskuteczne, co niespełnione. 

Co zaś do mentalności - ależ i owszem -to oczywsite, własnie dlatego  zamieściłem fragment powyżej. Odkrywanie świata moskiewsko-pruskiej duszy XIX wieku - to wyzwanie -poszukamy czegoś jeszcze.

 

zaloguj się by móc komentować

manama1 @gabriel-maciejewski 26 lipca 2020 12:29
26 lipca 2020 13:06

Ależ to typowe; przychodzi mi na myśl te znane garnięcie się żon róznych afrykańskich i południowoamerykańskich morderczych kacykow do pielrzymującego świętego Jana Pawła II.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @manama1 26 lipca 2020 13:04
26 lipca 2020 14:00

Świat duszy rosyjsko-pruskiej musi być przez nas odkrywany, bo i Rosjanie i Prusacy są bardzo przywiązani do "dorobku cywilizacyjnego" tamtej epoki, mimo,że dynastie nie panują.

zaloguj się by móc komentować

manama1 @pink-panther 26 lipca 2020 14:00
26 lipca 2020 14:25

Sam jestem czasem zdumiony, że pomimo takiej ogromnej pychy i pogardy, całego aparatu ucisku i przekustwa....ucąło się naszemu narodowi przetrwać, chociaż tak okaleczonemu i w niewielkim ułamku.

A poznawać mechanizmy myślenia naszyhc opawców trzeba niezbędnie - jak czasem skojarzy mi się jakieś "zagranie" z XIX czy nawet XVIII wieku z tym co teraz ruska i pruska propaganda wyczynia- to skóra cierpnie. Nic , lub prawie nic się nie zmieniło.

zaloguj się by móc komentować

manama1 @pink-panther 26 lipca 2020 12:15
26 lipca 2020 14:42

  ...tych listów przydałoby się trochę więcej ..... A proszę bardzo...oto szersze wytłumaczenie kontekstu przyjaznych manewów z września 1835. Tym razem bardziej jeszcze wizjonersko, a rola cara i krola pruskiego niemal sięga przeznaczenia demiurgów wiecznego pokoju i ładu.

„W naszych czasach, kiedy tradycje przeszłości coraz w pamięci się zacierają /..../

Pierwiastek powszechnego zniszczenia przenika do rozprzężonego składu społeczeństw i znowu strachem nabawia przerażoną ludzkość, ukazując jej w przyszłości szereg bolesnych doświadczeń.

Nauki przeszłości zapomniane; ślepe szaleństwo opanowało słowo, w nadziei że tą silną bronią wywróci świat dawny: na gruzach jego dźwignie nowy, tworząc go w nierozsądku swoim gwoli świetnym teoriom, z których, w paśmie lat i całych wieków, ani jedna nie znalazła się prawdziwie dla rodzaju ludzkiego pożyteczną.

A gdzie słowo nie dopina swych celów ani podłym płaszczeniem się, ani straszliwymi groźbami, tam fanatyzm chwyta zbójczy sztylet, miota swe śmiertelne groty, nie troszcząc się bynajmniej o liczbę ofiar swej wściekłości.

Wśród tego zasmucającego obrazu coraz wzmagającego się rozprzężenia, wśród tego politycznego i moralnego bezrządu, monarchowie i narody północnej Europy, stają ściśle połączeni dla utrzymania istniejącego porządku.

Rzuciwszy okiem na to odpowiednie czasowi uzbrojenie, na tę siłę, miarkowaną mądrością, [chodzi o wiecej zapewne niż owe 68 tysięcy zgromadzone pod Kaliszem] zkażdy się uspokoi w przekonaniu, że losy narodów nie całkiem jeszcze oddane są na ofiarę zapędowi zgubnych namiętności."

Uspokojenie nastąpi, "Przy znanej miłości pokoju wielkich mocarstw, wzbudzającej powszechną w ich polityce ufność, [gdy] teraźniejszym zbrojnym w Kaliszu zjazdem oznaczone zostało trwanie tych przyjaznych związków, które, /.../ istotnie dopomogły do ustalenia dobroczynnego pokoju."

 

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @manama1 26 lipca 2020 14:25
26 lipca 2020 14:56

I dlatego na wszelki wypadek nie jest ona nad Wisłą przypominana. Nie jest przypominana nigdzie.

zaloguj się by móc komentować

manama1 @pink-panther 26 lipca 2020 14:56
26 lipca 2020 15:03

Do uzupełnienia kwestii trwałości, taka ciekawostka np.  marsz skomponowany za młodu przez FWIII (Präsentiermarsch Friedrich Wilhelms)  po raz pierwszy zagrany formalnie w Kaliszu- na rozkaz Mikołaja (1400,a potem 2400 muzyków -wow) jest teraz nagminnie grany w Kancelarii Federalnej  RFN przy wizytach państwowych ;) -to tak (jak kogoś zainteresuje)  wspomnienie, że "Kalisz wiecznie  żywy".

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @manama1 26 lipca 2020 14:42
26 lipca 2020 15:27

Ciekawe jest, co "twórcy i gwaranci dobroczynnego pokoju" oglądali przez lunety patrząc na Kalisz ? Nie mogli oglądać Kolegiaty św. Pawła Apostoła, gdzie zostali pochowani trzej władcy polscy:w 1193 Mieszko Młodszy, w 1195 Bolesław Mieszkowic, w 1202 Mieszko III Stary, bo została ona zniszczona przez Krzyżaków w 1331 r. w czasie najazdu, chrześcijańskiego najazdu oczywiście.

 

Książę Bolesław Pobożny miał tam główną siedzibę.Wzniósł na Nowym Mieście zamek czteroskrzydłowy ok. roku 1279 zwany Zamkiem Królewskim. Bywał w nim Władysław Jagiełło wielokrotnie. Zamek uległ zniszczeniu w czasie pożaru w 1792 i co ciekawe, został on sprzedany niejakiemu Fryderykowi Wiedermanowi (przez kogo?) a ten rozebrał "pozostałości zamku" jeszcze nie do końca.Jego następcy dokończyli dzieła w 1804 r.

Tych śladów dawnej wielkiej Polski nie musieli monarchowie oglądać w Kaliszu ale doskonale o nich wiedzieli, stąd ten "taniec na grobie " czyli owe "maniebry" plus niewyobrażalnie natrętna i kłamliwa propaganda, jaką uprawiali. Dzisiaj to jest numer z podmianką "Niemcy" na "naziści".

Te listy zasługują na jakąś większą notkę.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @manama1 26 lipca 2020 15:03
26 lipca 2020 15:57

No i co tu komentować, he, he, he:)) Upór i zwziętość w "sprawie polskiej" nawet w zdychającej Germanii ma się świetnie. Ma przypominać ten marsz "dni chwały":)) Kancelaria Federalna RFN odgrywa sobie marszyki z czasów, zanim Niemcy spalili Kalisz do fundamentów w 1914 r.

zaloguj się by móc komentować

manama1 @manama1
26 lipca 2020 16:02

Spokojnie, wszystko było przemyślane - to nie musiał być koniec tej pirotechnicznej zabawy, bo jakby co to przy jednym z pokazów sztucznych ogni, cały pokaz fajerwerków zakończył się  „bombardowaniem sztucznego miasteczka", specjalnie podudowanego pod Kaliszem  - po zapaleniu którego "wyleciał bukiet ze 40,000 rakiet”.  To tak dla przypomnienia Polaczkom w niepokornym Kaliszu, co ich -jakby co -moze czekać.

Obraz (pruski) ponizej

zaloguj się by móc komentować

manama1 @pink-panther 26 lipca 2020 15:57
26 lipca 2020 16:15

"Pruską glorię" też grają, ale bardzo rzadko- za dużo skojarzen i każdy wie. 

A Kalisz na początku lat trzydziestych XIX wieku widzieli tak:

 

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @manama1 26 lipca 2020 16:15
26 lipca 2020 21:42

Dzięki przejęciu znacznej części ziem polskich Prusy stały się wreszcie "państwem I ligi", podobnie jak Rosja po przejęciu "swojej porcji" w rozbiorze I RP. Sprawa owych wspólnych "manewrów pod Kaliszem" i owych listów uświadomiła mi, że Polacy tak naprawdę nie dokonali "inwentaryzacji skutków rozbiorów" . W XX-leciu międzywojennym nie mieli czasu, tym bardziej,że socjaliści prowadzili brutalną wojnę o władzę z katolicką większością i zapewne nie życzyli sobie powracania do takiej "inwentaryzacji" z powodu Traktatu Ryskiego. Po roku 1989 r. wpływy "partii niemieckiej" i konsulatów niemieckich były tak wielkie,że o wspominaniu "manewrów pod Kaliszem", rozebrania zamku królewskiego Henryka Pobożnego czy zniszczenia regaliów koronacyjnych królów polskich -nie mogło być mowy. Teraz widać, jak wygodne dla Niemiec były tematy odciągające uwagę opinii publicznej od tych spraw.

zaloguj się by móc komentować

manama1 @pink-panther 26 lipca 2020 21:42
26 lipca 2020 22:45

To jest bardzo ciekawy wątek - nie do omówienia w telegraficznym skrócie. Zatem dwa zdania - to bezsprzeczna prawda że "wpływy niemieckie w polskiej nauce" były, są i będą ogromne - z tezami Pani nalzy się ze względów oczywistych zgodzić, a sam znam aż za wiele takich przykładów. (tak na marginesie, z  wielu powodów bardzo jednakowoż wysoko cenię niemecki świat naukowy i myslę że jest to w pewnym znaczeniu swiat bardzo uczciwy generalnie......, jesli odetniemy od tego olitykę, ma się rozumiec)

I nie byłbym uczciwy intelektualnie gdybym pominął - problem jest jeszcze wiekszy po naszej stronie - tu tylko podam drobniutki przykład. Cała lub prawie cała narracja dziewietnasto- i dwudziestowieczna   opiera się na kulcie martyrologii. Jak zatem mieli pisać np o rzeczonych manewrach, kidy one są-w mojej ocenie - oczywistym przyczynkiem do stwierdzenia niemozliwości wygrania Pow. List.? (Chłopicki np. doskonale przewidział reakcję Prus, kiedy odrzucił propozycję przystąpienia do powstnia wielkopolskiej landwery).

Gdyby  przyjżeć się sprawie  zpunktu widzenia rosjan, fatalniej jeszcze  -moim zdaniem- wyglądałby sytuacja z nastepnym powstaniem (otoczonym przecież kultem w II RP), kiedy się weźmie  pod uwagę wybudowany system szachująch się rosyjskich fortec w KP i otworzenie połaczenia kolejowego z Petersburgiem w 1862? etc etc etc

Problem jest bardzo trudny, zatem całościowej "inwentarycacji historii" z tych i innych powodów nie było i bardzo długo nie będzie. Może trzeba będzie kiedyś o tym napisać.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @manama1 26 lipca 2020 14:42
27 lipca 2020 17:39

...niż owe 68 tysięcy zgromadzone pod Kaliszem

Pruskich wojskowych miało być ponad 4500 czyli reszta to paradni kozacy i czerkiesi na koniach oraz inni z bliższych i dalszych garnizonów pod rosyjskim panowaniem. Koni naliczono więcej niż 7 tysięcy a armat tylko 136.

Niezły logistyczny wyczyn. Kolej jeszcze nie funkcjonowała ale spędzono w jedno miejsce tyle zbrojnego chłopa aby zabawiać koronowane głowy i ten cały zgiełk zwany dworem. Obrazy malowane oddają szyk zwarty.

Rozmach w te czasy mieli. U ciotki mowa tylko o ponad 60 tysięcy. Każdy jakieś namiary pielęgnuje. Papier zapamiętał a obecnie sieć wyławia smaczki.

Dziękuję za ciekawy epizod z ciekawymi protezami.

 

 

 

Über 60.000 Soldaten, mit mehr als 7.000 Pferden und 136 Kanonen, versammelten sich vom 12. September bis zum 22. September 1835 in Kalisch, davon über 4.500 Preußen.

zaloguj się by móc komentować

manama1 @saturn-9 27 lipca 2020 17:39
27 lipca 2020 19:50

Co do Prusaków trudno ich udział generlany w tych manewrach liczyć tylko dla obszaru bezposrednio pod Kaliszem. Mianowicie podczas swego długiego pobytu w Kaliszu car miał w samych początkach wrzesnia 1835 ponad tygodniowy wypad m.in do Legnicy i  Kapsdorfu/ Czerńczyce, a także Domansee, gdzie   przeprowadzono  manewry drugiego  a potem  szóstego i piątego korpusu wojsk pruskich.

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować