Pomnik zbawcy dynastii Romanowych - Iwana Susanina ("co Polaków na bagna wyprowadził") w Kostromie
Idea budowania pomników upamiętniających moskiewskie zwycięstwa nad Polakami nie mogła się w pełni zmaterializowć w Rosji czasów Mikołaja I-go bez uwiecznienia roli Susanina.
Stąd "w sierpniu 1835 r. minister spraw wewnętrznych Dymitr Błudow przedstawił carowi Mikołajowi I projekt cywilnego gubernatora kostromskiego wybudowania w tym mieście pomnika Jana Susanina. Monument miał być wystawiony „temu kmiotkowi-bohaterowi który, ocalając protoplastę szczęśliwie ku sławie Rosji panującego domu, cara Michała Fedorowicza, przez swe bezinteresowne, wzniosłe poświęcenie się, pierwszy ofiarą własnego życia dowiódł wierności Rosjan ku temu najjaśniejszemu domowi”.
Car wyraził zgodę na realizację projektu. Mikołaj I rozkazał, aby pozyskiwanie środków na pomnik następowało drogą otwartej składki, uiszczanej dobrowolnie przez mieszkańców cesarstwa.
W celu przygotowania koncepcji modelu car nakazał otworzyć konkurs artystyczny. Błudow rozesłał
więc do naczelników guberni okólnik, w którym polecił, aby w każdej podległej im jednostce administracyjnej otworzyć zbiórkę dobrowolnych ofiar pieniężnych na pokrycie kosztów
pomnika. Dodatkowo nakazał, by zbiórki były prowadzone pod osobistym zwierzchnictwem lokalnych gubernatorów. Napływające kwoty przesyłano za pośrednictwem cywilnego gubernatora kostromskiego do biura specjalnego komitetu, ustanowionego w tym celu w Kostromie.
Co znamienne, na kostromski „Komitet do Ustanowienia Pomnika Susaninowi” nałożono obowiązek donoszenia do petersburskiego ministerstwa spraw wewnętrznych o danych ofiarodawców i o konkretnych kwotach wnoszonych przez nich darowizn.
Wiadomość o zbiórce, pierwotnie kolportowana w połowie sierpnia 1832 r., została powtórzona na przełomie sierpnia i września. Wówczas dzienniki urzędowe, jak np. polskojęzyczny „Tygodnik Petersburski” (co było o tyle ironiczne, że to przecież Susanin „wyprowadził” na bagno poszukujące ukrywającego się cara Michała Fedorowicza wojska Rzeczypospolitej) podały do publicznej wiadomości, że „naczelnicy guberni otworzą składki, i ogłoszony będzie konkurs do nakreślenia projektu pomnika” .
W wypadku bezpośredniego nawiązania pomnikowego do „starożytnej polityki historycznej” państwa moskiewskiego, co następowało przy odniesieniu do historii Susanina, mamy do czynienia nie tylko z oczywistym odniesieniem do wątków antypolskich, lecz i z uwypukleniem roli i znaczenia dynastii Romanowów.
Tym sposobem, co w sposób ewidentny pokazuje sam wygląd nieistniejącego dziś pomnika, uczczenie pamięci Iwana Susanina było w zasadzie dla ideologów i architektów polityki historycznej Rosji czasów Mikołaja I jedynie pretekstem do oddania czci pierwszemu z carów dynastii Romanowów."
Pomnik Iwana Susanina (cara Michała Fedorowicza) w Kostromie
Fragment pomnika Iwana Susanina (cara Michała Fedorowicza) w Kostromie: polscy żołnierze i Susanin
część artykułu opublikowanego w roku 2016
tagi: moskiewska polityka historyczna antypolska polityka moskiewska ikony walki z polakami
![]() |
manama1 |
7 listopada 2022 21:02 |
Komentarze:
![]() |
Matka-Scypiona @manama1 |
8 listopada 2022 06:30 |
Ciekawe, czy syn Susanina kmiotka dostał połowę wsi na wieki czy tylko dożywotnio? Albo czy umierając był wciąż właścicielem tej wsi? W sumie nieistotne. Myślę, że to kolejna gminna opowieść stworzona przez Moskali na potrzebę propagandy.
![]() |
gabriel-maciejewski @manama1 |
8 listopada 2022 07:07 |
Rozumiem, że ten na słupku to Michał Romanow, a ten pod słupkiem to Susanin? Piękne dzieło i jakie wyraziste w wymowie
![]() |
manama1 @Matka-Scypiona 8 listopada 2022 06:30 |
8 listopada 2022 09:43 |
Z tego co wiem to potomkowie Susanina (głownie mieszkający w jednej wiosce, ale nie tylko) do końca czasów carskich zachowali nadane przywileje- nie płacili podatków, mogli swobodnie prowadzic działanośc gospodarczą, etc. Ich głowna siedziba (widziałem zdjęcia dla okresu 3-5 lat do tyłu) jest prawie kompletnie obecnie opuszczona, zero inwestycji.
![]() |
manama1 @gabriel-maciejewski 8 listopada 2022 07:07 |
8 listopada 2022 09:43 |
Dokładnie.