-

manama1

Kaucje i pożyczki pod zastaw chłopów w carskiej Rosji w czasach Mikołaja I-go

Wartość kaucyjna chłopa i sam zakres objęcia go procederem kaucyjno-pożyczkowym w Rosji carskiej okresu przeuwłaszczeniowego bywały problematyczne.

I tak w dniu 23 maja / 4 czerwca 1835 roku car Mikołaj zatwierdził zdanie Rady Państwa w zakresie przyjmowania przez petersburski Wydział Wojny "zaręki" (kaucji) w postaci  dóbr nierychomych, przez wyliczeniu kwoty dodatkowych 50 rubli za każdego zamieszkałego tam chłopa. Przedtem Rada Państwa argumentowała:

"/..../ jeżeli zareki złozone z majątków według bankowej taxy z dodatkiem 50 rubli za duszę uznane są za pewne w najważniejszych umowach, tyczących się różnych gałęzi ogólnego zarządu, tem samym mogą też być uważane za dostateczną porękę i w Wydziale Wojny".

Dalej i kwestia zastawu (wszystkich) mieszkańców danej wsi pod pożyczkę okazywała się niekiedy w Rosji carskiej problematyczna.  Stąd jesienią 1836 roku  petersburska Rada Państwa wydała znamienny dekret. Otóż ówczesny minister skarbu cesarstwa rosyjskiego (Kankrin) wystąpił był do tejże Rady Państwa z wnioskiem dotyczącym właściwej interpretacji art. 311 Zbioru postanowień i urządzeń zakładów kredytowych ( w jego tomie XI) .

Po analizie przeprowadzonej zarówno przez połączone Departamenty Prawny i Gospodarczy oraz na swoim Ogólnym Zgromadzeniu, carska Rada Państwa  „uznając dozwolone w artkule tym pozostawienie swobodnemi niektórych dusz ze wsi zastawionych w Banku Pożyczkowym  nie tylko niepożytecznym, lecz w skutkach swoich szkodliwym, dała zdanie:

wymieniony artykuł z układu praw wyłączyć.

Ostatecznie  Car Mikołaj podpisał  to rozoprządzenie w dniu 14/26 października 1836 roku.



tagi: carska rosja  pozyczki pod zastaw chłopów 

manama1
29 czerwca 2020 11:26
2     788    1 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

atelin @manama1
29 czerwca 2020 12:54

"Otóż ówczesny minister skarbu cesarstwa rosyjskiego (Kankrin) wystąpił był do tejże Rady Państwa z wnioskiem dotyczącym właściwej interpretacji art. 311 Zbioru postanowień i urządzeń zakładów kredytowych ( w jego tomie XI) ."

 

Niebywałe.

zaloguj się by móc komentować

manama1 @manama1
29 czerwca 2020 13:17

No cóż, takim właśnie niedoscigłym szczegółem  dotyczącym ewentualnego  wyłączenia spod zastawu na człowieka (którego interpretacja miała jednak zasadniczy wpływ na  codzienne zycie milionów ludzi) administracja carska własnie stała.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować