-

manama1

Moskiewska polityka pomnikowa - ukryte obchody zwycięstwa nad Polską - Połock 1850 rok

"/.../przykładem rosyjskiej polityki historycznej prowadzonej za czasów Mikołaja I, a polegającej na połączeniu uroczystości odsłonięcia monumentu upamiętniającego ważne wydarzenie w historii Rosji z celebrowaniem zwycięstwa nad Polską, są okoliczności odsłonięcia pomnika w Połocku.

Po wybudowaniu w tym mieście [dawnej] Rzeczypospolitej monumentu pod nadzorem komisji zarządzanej przez prezesa izby połockiej, rzeczywistego radcę stanu Rubcowa, połocki pomnik wojny 1812 r. odsłonięto 26 sierpnia / 7 września 1850 r

Uroczystość była połączona z przypomnieniem i uhonorowaniem zwycięskiego dla Rosjan ataku na stolicę Polski w 1831 r. Datę wybrano o tyle nieprzypadkowo, że była to rocznica podwójna: bitwy pod Borodino (pod Możajskiem) oraz „wzięcia szturmem miasta Warszawy”. To car Mikołaj I zdecydował o wyborze daty, jako że wydarzenie dokonało się z woli Mikołaja I i przy udziale następcy tronu, carewicza Aleksandra.

Dysponujemy dokładnym opisem wzmiankowanych obchodów.  /.../ Pokazową część uroczystości zakończyła przeprowadzona przez carewicza musztra kadetów i następnie wspólny z nimi oficjalny obiad.

[Carewicz] Aleksander „wezwał” na obiad arcybiskupa Bazylego; lokalnego generał-gubernatora księcia Golicyna; naczelnika guberni witebskiej generała-majora Jermołowa; przejeżdżającego przez Połock generała-porucznika Hurko; zawiadującego budowaniem pomnika” prezesa witebskiej izby, rzeczywistego radcę stanu Rubcowa oraz Polaków: witebskiego marszałka powiatowego Korbutta i połockiego marszałka powiatowego Hłasko.

Podczas spotkania z lokalnymi oficjałami „J. c. wysokość raczył wnieść toast za zdrowie obecnych, którzy uczestniczyli w wypadkach wojny 1812 roku i w zdobyciu szturmem miasta Warszawy  i po skończonej uczcie udał się w dalszą podróż” .

Poza oczywistością wykorzystywania przez cara Mikołaja I i jego syna Aleksandra (II) nadarzającej się okazji do połączenia upamiętnienia moskiewskiego zwycięstwa nad wrogami w 1812 r. z uczczeniem pokonania Polski w 1831 r., rzuca się w oczy udział przedstawicieli polskiej szlachty witebskiej i połockiej w tym antypolskim przedstawieniu z sierpnia 1850 r.

Co niezwykle istotne, to fakt, że carewicz unikał pozostawiania jakichkolwiek wymiernych śladów owych „unifikacji celebrowania zwycięstw”. /.../ Przy odsłanianiu pomnika w Połocku w 1850 r., łącząc te kommemoracje ze „sprawą Polską” nie celebrowano jednak zwycięstwa nad Polską otwarcie."

Pomnik  w Połocku, którego odsłonięcie w roku 1850 opisano powyżej.

część artykułu opublikowanego w roku 2016



tagi: moskiewska polityka pomnikowa 

manama1
27 października 2022 08:29
0     593    1 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

zaloguj się by móc komentować