Początki moskiewskiej antypolskiej polityki pomnikowej Mikołaja Igo - monument poświęcony Jakubowi Kulniewowi - co to Wilno i Pragę w roku 1794 zdobywał

Warto poświęcić kilka słów samym początkom moskiewskiej antypolskiej polityki pomnikowej, jeszcze z roku 1830, a zatem sprzed wybuchu Powstania Listopadowego.

Bowiem "/.../  wydaje się, że symbolicznym początkiem „pomnikowej polityki historycznej” czasów Mikołaja I, odnoszącej się do czasów najnowszych, było uczczenie osoby w Rosji mającej opinię
bohatera, w Polsce zaś – renegata.

Serię znanych monumentów odzwierciedlających moskiewską politykę historyczną epoki mikołajowskiej otwiera bowiem pomnik wystawiony urodzonemu w Lucynie w woj. inflanckim Rzeczypospolitej generałowi-majorowi Jakubowi Piotrowiczowi Kulniewowi.

Walczył on przeciwko Polsce zarówno w wojnie roku 1792, jak i w czasach powstania kościuszkowskiego. Kulniew wyróżnił się przy zdobywaniu Wilna w 1794 r., a także „odznaczył się” przy szturmie Pragi, do której wpadł konno jako jeden z pierwszych – po przerwaniu polskich wałów obronnych – na ulice poddanego wkrótce rzezi przedmieścia Warszawy, za co został przedstawiony do awansu.

Kilkanaście lat później, podczas kampanii napoleońskiej roku 1812, Jakuba Kulniewa uznano za bohatera, gdy na przełomie lipca i sierpnia tego roku okazał się „pierwszym rosyjskim generałem”, który zginął na tej wojnie (broniąc przeprawy przez Dryssę).

Poświęconą Kulniewowi granitową płytę pamiątkową odsłonięto w 1830 r. we wsi Siwoszino, w miejscu jego śmierci. Tak w 1830 r. uczczono w Rosji mikołajowskiej renegata dawnej  Rzeczypospolitej, i to takiego, który aktywnie i w niemałym stopniu przyczynił się do jej upadku. Człowiek ten okazał się rosyjskim patriotą."

Pomnik Kulniewa z roku 1830

Tekst pochodzi z publikacji z roku 2016.

tagi: mikołaj i   moskiewska polityka pomnikowa  moskiewska polityka historyczna

9 listopada 2022 21:39

emirobro @manama1
9 listopada 2022 23:01

Jakub (Jakow) Kulniewow mial tylko 9 lat w roku 1772 kiedy Rosjanie zajeli jego miasto Lucyn w wyniku pierwszego rozbioru.  Nie wiadomo kim byl ojciec ale matka byla Niemka.  Juz jego ojciec sluzyl u Suworowa.

Wpis o nim w rosyjskiejWikipedii:

podaje (w tlumaczeniu Google na polski z rosyjskego):

"Urodzony 25 lipca 1763 w Lyutsin, w rodzinie porucznika Pułku Karabinierów Kargopol Piotr Wasiljewicz Kulnew (1727-1795 lub 1798 - późniejszy drugi major , burmistrz miasta Lyutsin) i jego żony Ludwiki Iwanowny z domu Grebenits (lub Grevenits ), którzy przybyli od bałtyckich Niemców z Pomorza .

Od 21 kwietnia 1770 do 18 lutego 1785 wraz z bratem Iwanem wychowywał się w szlacheckim korpusie podchorążym . W tym czasie ich ojciec, Piotr Wasiljewicz, był stale w służbie albo pod bezpośrednim dowództwem A. W. Suworowa, albo w ścisłej współpracy z podległymi mu jednostkami."

manama1 @emirobro 9 listopada 2022 23:01
10 listopada 2022 05:57

To że osobnik ten  został z całą pewnością  wychowany po 1772 w kulcie moskiewskiej "armii i potęgi",nie zmienia faktu iż był on jednym z pierwszych i zarazem wybitnie okrutnych przykładów mieszkańca Polskich Inflant ,kóry przyczynił się w trakcie "swojej kariery" do ujarzmiania  Ojczyzny. Stąd renegat, zapewne mimo woli, ale jednak.

W opisie "Uwiecznienia pamięci" tego renegata, wyrażnie mówi się o udziale w "zdobyciu Pragi" w 1794, a to już  rekomendacja sama z siebie.

Nazwisko ojca oczywiśćie ruskie, ale to mogło być oczywiste zruszczenie - pelno takich przykładów.