-

manama1

Wojska moskiewskie w podbitym Królestwie Polskim w 1831 roku - udokumentowane przypadki zaboru pieniędzy.

Zabór mienia dokonywany podczas wojny niekiedy bardzo trudno jest zweryfikować. Czasem jednak dzieje się inaczej.  Otóż jesienią 21 przydarzyło mi się przeanalizować -zapisane w protokołach polskich centralnych władz administracyjnych - wymuszone dostawy  i zabory w Królestwie Polskim dla okupacyjnych wojsk carskich w trakcie wojny polsko-moskiewskiej 1831 roku i w pierwszch latach po jej zakończeniu.  Pewnie latem tekst się ukaże - ale  jako że koleruje tematycznie  z obecnym jawnym zaborem mienia dokonywanym przez Rosjan na Ukrainie  - to tu fragment tylko o pieniądzach. 

"/.../ kwestią związaną z kontrybucjami pobieranymi przez wojska carskie w czasie walk polsko-rosyjskich 1831 roku i zaraz po ich ustaniu było zagadnienie ewentualnego zwrotu zagarnianych przez armię rosyjską w tym czasie pieniędzy. Zagadnieniem tym pierwotnie zajął się feldmarszałek Paskiewicz na przełomie marca i kwietnia 1832 roku.

W wydanych przez Księcia Warszawskiego oświadczeniach  z 15/27 marca oraz 21 marca / 2 kwietnia 1832 roku feldmarszałek mianowicie jasno precyzował, iż „/…/ sumy pieniężne w czasie rewolucji przez wojska rosyjskie zabrane za zdobycz wojenną zwrotowi niepodlegającą uważane być winny /…/”.

W tej sytuacji  Komisja Rządowa Przychodów i Skarbu zwróciła  się w dniu 21 września 1832 roku do Rady Administracyjnej  z  konkretną  - pozytywnie przyjętą - prośbą o zezwolenie aby „/…/ podatki z roku 1831 z miasta Głowaczewa za zaległość zapisane /…/ poprzez Boguszewskiego podpułkownika wojsk cesarsko-rosyjskich zabrane z ksiąg kasowych odpisane zostały”. Całą  sprawą zajęła się Rada Administracyjna tegoż samego 21 września 1832 roku, podczas swojej 52-iej sesji.

Również  w dniu 30 listopada 1832 roku Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych Duchownych i Oświecenia  Publicznego  złożyła protokół nr 16 716 / 29 778 „/…/świadczący o /…/ zabraniu podczas rewolucji przez kozaków spod dowództwem pułkownika Boguszewskiego  z kasy ekonomicznej miasta Żarki kwoty 300 złp”.

Jednocześnie ministerstwo wystąpiło do Rady Administracyjnej z wnioskiem o umorzenie tegoż niedoboru w kasie miejskiej, powołując się na wskazane wyżej decyzje Paskiewicza z 15/27 marca oraz 21 marca/2 kwietnia 1832 roku, uznające  wszelkie sumy pieniężne skonfiskowane podczas wojny roku 1831 „/…/ za zdobycz wojenną zwrotowi nie ulegającą”. Obradujący nad całym zagadnieniem  w dniu 1 grudnia 1832 roku rząd Królestwa Polskiego w pełni przychylił się do wniosku ministerialnego, przy czym namiestnik carski oświadczył wówczas, iż  „/…/ o każdem podobnego rodzaju umorzeniu właściwa komisja rządowa obowiązana jest donosić  Intendentowi Generalnemu Armii Czynnej z wyrażeniem imion wojskowych, przez których zabór pieniędzy nastąpił”.

Podobnym zagadnieniem zajęła się też Rada Administracyjna w dniu 28 grudnia 1832 roku, kiedy to rozpatrywano wniosek Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych Duchownych i Oświecenia Publicznego z 22 grudnia tegoż samego roku, nr 18 988 / 33 816 dotyczący „/…/ upoważnienia do odpisania w księgach kasowych in minus sumy złotych polskich 838, w czasie zajęcia miasta Szydłowa przez wojska cesarsko-rosyjskie przez /…/ generała lejtnanta Krasowskiego  za kwitem z kasy ekonomicznej pomienionego miasta wziętej”. Rada Administracyjna ponownie przychyliła się do wniosku KRSWDiOśP, jednocześnie informując o swoim postanowieniu  Intendenta Generalnego Armii Czynnej.

Jak się wydaje, uznanie [przez Paskiewicza] zajętych przez wojska carskie kwot pieniężnych (jeśli wierzyć raportom ministerialnym i nie uwzględniając nieujawnionej tzw. kwoty ciemnej  -  zasadniczo niewielkich) za nie podlegający zwrotowi łup wojenny miało mieć znaczenie symboliczne, potwierdzając w ten swoisty sposób władzę Rosjan nad Polską".

 



tagi: zabór pieniędzy  wojska moskiewskie  1831 rok 

manama1
8 kwietnia 2022 09:15
10     767    10 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

gabriel-maciejewski @manama1
8 kwietnia 2022 10:12

Dlatego trzeba im wszystko odbierać, tylko wtedy rozumieją, że źle czynią. Kali, krowa, ukraść, te sprawy...

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @manama1
8 kwietnia 2022 10:41

Każdy agresor ma genialnie opracowaną strategię grabieży, włosy sięjednak jeżą, kiey wchodzi w szczegóły mechaniki. Poraża również to, ze najczęściej ofiary - a przynajmniej Polska -  tak słabo mają opracowaną strategię odzysku zagrabionego majątku czy nawet li tylko pamieci/grobów zostawionych w zagrabionej ziemi. 

Może te najazdy doszczętnie zagrabiły również duszę i odwagę, ze teraz nie potrafimy nic zrobić jak tyko z pozycji kolan i na własna szkodę?

Bardzo cenię Pana komentarze spod panterowskich tekstów, więc ogromnie jestem ciekawa tekstu. Gdzie on ma się ukazać?

 

zaloguj się by móc komentować

manama1 @gabriel-maciejewski 8 kwietnia 2022 10:12
8 kwietnia 2022 10:50

Oni się kiedyś przed takim oddaniem zabezpieczali. ĘW dawnych czasach, Moskwa nawet grabież miała niekiedy  "ujętą w ramy prawne" - tu wskazany wyżej przykład dekretów Paskiewicza co do pieniędzy.

zaloguj się by móc komentować

manama1 @ainolatak 8 kwietnia 2022 10:41
8 kwietnia 2022 11:05

Owszem, Polska jest przykładem negatywnym - nie była i nie jest odzyskać bardzo wielu zagrabionych dóbr. Na dodatek,  proszę zauważyć jak niewiele (lub wcale) jest opracowań   co do pewnych okresów kiedy ponosiliśmy bardzo dużo strat. Z drugiej strony zaborcy niekiedy -przez swoje umiłowainie do (sic) "praworządności" pozostawiali ślady do odczytania. Właśnie przykładem jest okres paskiwiczowski- gdzie przez "umiłowanie do litery prawa" - spisywano skrzętie wszystko, np. przymusowe dostawy dla najezdniczego wojska.

Co do zagrabienia duszy - owszem -czasem mi sie wydaje że z dawnej Polski został nam tylko język (i to zmieniony oczywiście).

Rzecz się ukaże w takiej serii wydawniczej "Małe miasta". Podtytuł chyba będzie: "Kultura materialna małych miast", ale to  dopiero latem.

Dziękuję za miłe słowa.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @manama1 8 kwietnia 2022 11:05
8 kwietnia 2022 12:26

Dziękuję za odpowiedź, czyli trzeba będzie odwiedzić kulowskie wydawnictwo :)

...czasem mi sie wydaje że z dawnej Polski został nam tylko język..

Może dlatego, tak łatwo się sprzedajemy, jak tylko dotykamy stanowisk i strefy wpływu. Stajemy się tubami raz jednych raz drugich obcych sił, za marne grosiaki kupcząc życiem Polaków i przyszłością, nawet jeśli jest nią tylko nadzieja odrodzenia tego dawnego ducha i siły. Dlatego nie jesteśmy w stanie zliczać naszych trupów i strat, rozliczać morderców i złodziei, walczyć stanowczo o pamieć,  żądać dla nas, działać w naszym interesie, a jedyne co robimy to usprawiedliwiamy bierność i sprzedanie się słynnym w III rp "nie możzna było inaczej", "tak nie wypadało, bo jesteśmy za mali", "to nie po europejsku", "to nie ten moment, by się tym zajmować", "rządzący nie mogli inaczej zdecydować, bo pewno służby zastraszyły"...itd. 

Jeśli Matka Boska, Królowa Polski, będzie chciała to przywróci nam jeszcze siłę, ale pewno trudno o to, kiedy nie stajemy w prawdzie. Jednak wierzę, że mając wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli, św. Maksymiliana Kolbe, św. Jana Pawła II i bł. Jerzego otworzymy się na prawdę. Być może to będzie w najczarniejszym dla nas momencie i sprzedaniu wszystkich bliskich dookoła, ale będzie.

zaloguj się by móc komentować

manama1 @ainolatak 8 kwietnia 2022 12:26
8 kwietnia 2022 12:57

Co powiedzieć - całym sobą się zgadam, że zakres sprzedajności i cynizmu tzw. elit w Polsce był (i jest nadal) niewyobrażalny. Podobnie jak ilość (często głeboko maskowanej) agentury.  Skłaniam się do opinii że jedną z przyczyn tegoż jest odcięcie od źrodeł tzw. "polskiej cywilizacji". Z drugiej strony   występuje porażający u ogółu brak wiedzy i myślenie  życzeniowe.   Aby otworzyć naród na prawdę potrzebne jest ogromne wstawiennictwo Świętych i Łaska Boża.

zaloguj się by móc komentować

manama1 @ainolatak 8 kwietnia 2022 12:26
8 kwietnia 2022 13:01

Jak rozumiem, seria "Małe miasta" przeszła teraz na Wydawnictwo Uniw. w Białymstoku.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @manama1 8 kwietnia 2022 12:57
8 kwietnia 2022 13:05

A czy mogę prosić o rozwinięcie tego odcięcia od źrodeł tzw. "polskiej cywilizacji"?

zaloguj się by móc komentować

manama1 @ainolatak 8 kwietnia 2022 13:05
8 kwietnia 2022 13:11

A to wymagałoby dłuższego elaboratu, w skrócie  (nie będę oryginalny i powołam się na Konecznego-jak wszyscy) chodziłoby  o "nadrzędność prawa moralnego nad przemożnym dążeniem  do skuteczności w polityce". Byłaby to ddwrotnośc doktryny moskiewskiej. 

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @manama1
8 kwietnia 2022 13:30

Prawo moralne stało się również nieoptymalne ekonomicznie. Doktryna moskiewska została jednak gdzieś wymyślona i w różnych odmianach nie tylko tam stosowana. Odwrócenie jej zatem wydaje się niemożliwe i od razu skazane na niepowodzenie. Ja myślę, ze to własnie to ziarno jedynie da szansę. Może jednak pokusi się kiedyś o ten elaborat? :) W każdym razie dziękuję za odpowiedź.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować