Zanim carska Rosja zaczęła masowo pielgrzymować do Jerozolimy.
Od lat pięćdziesiątych XIX wieku w Imperium Carskim i dalej rozpoczyna się coraz bardziej się nasilający ruch pielgrzymkowy do Jerozolimy. O tym jest oczywiście dostępne sporo literatury.
Jego początki są jednak naznaczone typowym dla państwa moskiewskiego rozbudowanym systemem kontroli państwowej, tym razem nad ruchem pielgrzymkowym.
Otóż w początkach lutego 1837 roku petersburski Rządzący Senat został poinformowany, iż celem „zapobieżenia włóczęgi [odbywanej w Rosji] pod pozorem pielgrzymki do Jeruzalem”, car Mikołaj I (opierając się na opinii Komitetu Ministrów jeszcze z lipca 1833 roku) rozkazał:
- nie wydawać dla nikogo w Petersburgu paszportów na wyjazd do Jerozolimy
- zakazać wydawania paszportów na wyjazd do Jerozolimy także w Moskwie oraz we wszystkich innych miastach należących do Imperium Rosyjskiego
- wyłączyć z tego zakazu miejscowości znajdujące się nad granicą Turcji oraz nad brzegiem Morza Czarnego (Odessa, Kiszyniew, Izmaił, Teodozja, Synferopol, Kercz, Taganróg)
- w tych siedmiu miastach zezwolić na wydawanie paszportów do Jerozolimy
- nakazać jednocześnie osobom otrzymującym takie paszporty natychmiastowy wyjazd do Izraela
Jak wynikało z carskiego zalecenia, aby dostać się do jednego z wymienionych powyżej miast trzeba było -będąc zadeklarowanym pielgrzymem – udać się najpierw do władz miejscowych, występując o tzw. terminowe bilety podróżne. Taka przepustka musiała poza tym zawierać passus o braku przeszkody dla wydania dla takiego pielgrzyma paszportu zagranicznego. Nie wolno jednak było w rzeczonym zapisie wspomina co Jerozlolimi ejako przyszłej destynacji wyjazdu.
Ostatecznie I Departament petersburskiego Rządzącego Senatu odpowiedni ukaz wydał jeszcze w pierwszej połowie lutego 1837 roku.
W ten sposób starano się ograniczyć w mikołajewskiej Rosji -przynajmniej w teorii - "święte włóczęgostwo".
tagi: moskwa pielgrzymi polityka kontrolna
![]() |
manama1 |
13 stycznia 2022 20:37 |
Komentarze:
![]() |
pink-panther @manama1 |
14 stycznia 2022 01:44 |
Bardzo ciekawy wątek. Imperium Rosyjskie ruszyło z pielgrzymkami po Wojnie Krymskiej.Do czasów Chruszczowa (konkretnie 1964) w Jerozolimie Rosyjska Cerkiew Prawosławna i Misja Prawosławna miały kompleks cerkiewny, klasztor i domy misyjne oraz instytucje kulturalne a może i konsulat na terenie o powierzchni 6,4 (albo 6,8) ha. Centrum wszystkiego była Cerkiew Świętej Trójcy.
Bardzo popierał pielgrzymki do Ziemi Świętej Car Aleksander II m.in jako akcję zwiększającą prestiż państwa. Oczywiście musiał dogadać się w tej sprawie z Imperium Osmańskim.
Za komuny Chruszczow sprzedał Izraelowi kawałek tego kompleksu ale obecnie Rosja odkupuje od państwa izraelskiego pierwotne fragmenty kompleksu.
![]() |
manama1 @manama1 |
14 stycznia 2022 08:44 |
Kolejny poziom - tu w grę wchodziła jeszcze sfera państwowo- mistyczna,że się tak wyrażę. A ważnym odniesieniem był ów nimb tajemniczości śmierci w Taganrogu w roku 1825 Aleksandra (cara wędrownika, sfinksa pólnocy), kóry ponoć po prostu wcale nie umarł wówczas tylko zrzekł się tronu aby zostać mnichem/włóczęgą/pielgrzymem???. Okazywało się zatem w czasch Mikołaja I że nie każdy powinien był zostać "swiętym włoczęgą" , a już na pewno nie takim, wędrującym do Jerozolimy.